اولین تولید کننده سقف یو پی وی سی در ایران !

09115495291 - 09120465839- 09120465837

مشاوره با واحد فروش

خانه  »  وبلاگ   »   10 معایب سقف صاف

10 معایب سقف صاف

 • 45 بازدید
 • تاریخ انتشار: 3 هفته پیش
5/5 - (13 امتیاز)

10 معایب سقف صاف

به طور کلی، سقف صاف یا مسطح معایب و مزایای بسیاری دارد. آنها مقرون به صرفه، به راحتی در دسترس، نسبتا آسان برای نصب، و حتی در برخی موارد بهره‌وری انرژی دارند. آنها همچنین مکان ایده‌آلی را برای اجزای مختلف ساختمان مانند واحدهای تهویه، پنل‌های خورشیدی و تجهیزات ارتباطی فراهم می‌کنند.

معایب سقف صاف

با این حال، سقف  صاف بدون مشکلات هم نیست. همان ویژگی‌هایی که سقف مسطح را بسیار موثر می‌کند، اگر به درستی نگهداری نشود، می‌تواند به سرعت تبدیل به آسیب ساختمان شود. بیایید نگاهی دقیق‌تر به رایج‌ترین مشکلات و معایب سقف صاف یا مسطح بیندازیم:

 

 

10 مورد از معایب سقف صاف/ مسطح

 

 1. نور خورشید

نور خورشید

 

قرار گرفتن در معرض نور خورشید اساسا ریشه همه مشکلات سقف صاف است. به همین دلیل است که آن را در شماره 1 قرار دادیم. از آنجایی که سقف ساختمان به طور مداوم در معرض نور خورشید و سایر عناصر قرار دارد، آسیب از دنیای بیرون اجتناب ناپذیر است. هیچ ماده سقفی، مهم نیست چقدر بادوام، نمی‌تواند برای همیشه دوام بیاورد.

معایب رایج سقف صاف شامل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، برخورد صاعقه، یخ‌زدگی، تگرگ و آسیب باد یا پخش ضایعات ناشی از باد است. از جمله مشکلات داخلی سقف‌های صاف می‌توان به پخش روغن در آشپزخانه رستوران‌ها یا قرارگرفتن در معرض آلاینده‌ها و مواد شیمیایی بیرونی نیز اشاره کرد.

 

 

 

 1. مشکلات و معایب نشتی سقف صاف

مشکلات و معایب نشتی سقف صاف

نشتی، از جمله معایب و مشکلات رایج در ساختمان‌های با سقف صاف است. این بیشتر به این دلیل است که سقف‌های صاف اگر به درستی نگهداری نشوند، توانایی خود را برای تخلیه به موقع آب از دست می‌دهند. زمانی که رطوبت نتواند از پشت بام تخلیه شود، پس از مدت کوتاهی به داخل ساختمان راه پیدا می‌کند.

اگرچه نشتی سقف ممکن است به ظاهر بی‌ضرر به نظر برسد. اما اگر به موقع به آن رسیدگی نشود، می‌تواند منجر به مشکلات بسیار بزرگتری در سازه شود.

 

 1. آب راکد

اب راکد

وجود آب یا عدم تخلیه مناسب روی سقف صاف یکی دیگر از معایب قابل توجه این پوشش‌ها است. به طور طبیعی، سقف‌های مسطح همیشه زهکشی مناسبی را برای ریزش‌های جوی فراهم نمی‌کنند. اکثر سقف‌های مسطح با شیب کمی ساخته می‌شوند تا امکان زهکشی را فراهم کنند. اما عدم وجود شیب طبیعی گاهی اوقات می‌تواند مشکلاتی را ایجاد کند. در نتیجه، آب حاصل از بارش در فرورفتگی‌ها یا گودال‌های کوچک روی بام جمع می‌شود. وزن آب جمع شده در نهایت باعث چکه و حتی افتادگی سقف می‌شود.

 

 1. سوراخ / شکاف / ترک، مهمترین معایب سقف صاف

سوراخ / شکاف / ترک، مهمترین معایب سقف صاف

سقف‌های صاف مستعد سوراخ‌شدن یا پارگی ناشی از طوفان هستند. به همین دلیل است که بخصوص بازرسی سقف صنعتی پس از وقوع شرایط آب و هوایی سخت بسیار مهم است. راه رفتن افراد (نصابان، بازرسان و …) نیز می‌تواند باعث ترک‌خوردگی آن شود. اما سیستم‌های سقفی که مسیرهای پیاده‌روی مناسبی را روی آن تعبیه کردند، می‌توانند به جلوگیری از این مشکل کمک کنند.

 

 1. جابه‌جایی سقف

حرکت سقف یا جابه‌جایی حرارتی، انبساط و انقباض طبیعی پوشش ساختمان بر اساس دما است. این یک اتفاق کاملا طبیعی است که می‌تواند منجر به حرکت در ورق‌های سقف و همچنین کل ساختار سازه شود.

سقف سوله‌های صنعتی به ویژه در معرض این حرکات حرارتی هستند. زمانی که خنک کننده داخلی باعث می‌شود دمای داخلی ساختمان بسیار متفاوت از دمای بیرون باشد. این جابه‌جایی بیش از حد از جمله معایب سقف صاف است که باعث می‌شود ترک بخورند و اطراف مسیرهای نفوذ، درزها و فلاشینگ‌ها شکافته شود.

 

 

 1. شاخ و برگ

شاخ و برگ

اضافات روی سقف، به هر گونه ضایعاتی مانند برگ‌ها، شاخه درختان، خاک/گل، گرد و غبار یا حتی زباله‌های ساخته دست انسان گویند. هر سقفی به دلیل ساییدگی و پارگی طبیعی و قرارگرفتن در معرض عوامل طبیعی، مقدار کمی ضایعات روی آن خواهد داشت. اما تجمع بیش از حد زباله‌ها می‌تواند باعث مسدود شدن مجرای فاضلاب و آسیب‌های جبران‌ناپذیر شود – به‌ویژه در سقف‌های مسطح که فاقد شیب طبیعی برای تخلیه هستند.

برای اطمینان از زهکشی صحیح سقف تخت و رفع این معایب زباله‌ها را می‌توان با برداشتن، دمیدن برگ‌ها یا شستشوی فشاری پاک کرد. برای اطلاعات بیشتر، راهنمای جامع شستشوی سقف را مطالعه فرمایید.

 

 

 1. رشد آفات سقف مسطح

رشد باکتری‌ها می‌تواند با ایجاد آب راکد شکل بگیرد. برای مثال یک استخر شنای بدون الزامات نگهداری و بدون گردش آب را در نظر بگیرید. هنگامی که آب در یک سقف صاف برای مدت طولانی راکد بماند، پوشش گیاهی و جلبک به راحتی تشکیل می‌شود. سقف کثیف بازتاب ضعیف‌تری از نور خورشید خواهد داشت و در نهایت بر دمای داخلی و خارجی ساختمان تأثیر می‌گذارد. تمیز کردن منظم برای سقف‌هایی که در معرض خطر آب انباشته هستند ضروری است. بررسی علائم رشد بیولوژیکی و رفع معایب ناشی از آن باید در طول بازرسی سقف صاف بیش از سقف شیروانی انجام گیرد.

 

 1. برجستگی غشای سقف

برجستگی غشای سقف

باد کردن و سایر عیوب سطحی، در سقف صاف از جمله معایب و مشکلات بسیار رایج است. به این معضل که گاهی پوست تمساح نیز گویند؛ به غشای سقف مسطح می‌گویند که به حدی تخریب شده که به معنای واقعی کلمه شبیه پوست تمساح است. بیشتر عیوب سطحی معمولاً به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید یا وجود عایق ضعیف ایجاد می‌شود.

 

 1. چروک و جمع شدگی

انقباض در سقف‌های مسطح ساخته شده از غشاهای لاستیکی مصنوعی، مانند EPDM (نوع رایج پوشش سقف صاف) رخ می‌دهد. این باعث می‌شود که درزها لایه‌لایه شده و از هم جدا شوند و در نهایت اجازه می‌دهد تا دهانه‌های کوچکی در سطح سقف ایجاد شود.

اگرچه EPDM به دلیل دوام آن یک انتخاب محبوب در ساخت سقف صاف است؛ اما تمام سقف‌های EPDM در نهایت دچار انقباض می‌شوند. انقباض طبیعی نیز می‌تواند به طور ناخواسته توسط اشتباهات در ساخت یا نصب غشای سقف تسریع شود.

 

 1. بی توجهی به نگهداری

 بی توجهی به نگهداری

شاید بزرگترین دلیل خرابی زودرس سقف صاف که منجر به ایجاد معایب اصلی آن می‌شود، فراموشی انجام تعمیرات معمولی باشد. تمام مشکلات سقف صاف ذکر شده در بالا با خرید ورق سقفی باکیفیت و بازرسی‌های منظم قابل پیشگیری است.

 

رفع دائمی معایب سقف صاف و شیروانی با سقف‌سازان سپیدفام وارنا

زمانیکه قصد ساخت سوله‌های صنعتی یا سازه‌های بزرگ را دارید دیگر نمی‌توان ریسک کرد و به بازرسی و مراقبت دائمی و رفع معایب سقف چه صاف یا شیروانی اکتفا کرد. اگر سقف شما دائماً چکه می‌کند یا از مشکلات دیگری که در بالا ذکر شد رنج می‌برد و قصد تعویض یا نوسازی آن را دارید، این بار یک سقف مدرن را امتحان کنید. مدرن به معنای اینکه با حداقل قیمت، علاوه بر وزن سبک و دوام بالا، از تمام مزایای یک سقف عالی و نوین بهره‌مند می‌شوید.

 

 

رفع دائمی معایب سقف صاف و شیروانی با سقف‌سازان سپیدفام وارنا

با نصب ورق‌های ذوزنقه‌ای سقفی و دیوار سپیدفام وارنا علاوه بر افزایش آببندی سقف از دیگر مزایای آن نیز استفاده کنید.

سپیدفام وارنا اولین تولیدکننده پوشش‌های UPVC سقف و دیوار در ایران می‌باشد. شما می‌توانید تمام گواهینامه‌های استاندارد داخلی و بین‌المللی ما را (مندرج در وب سایت وارنا) مشاهده فرمایید.

 

5495291 – 0911

0465839 – 0912

0465837 – 0911

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *