اولین تولید کننده سقف یو پی وی سی در ایران !

09115495291 - 09120465839- 09120465837

مشاوره با واحد فروش

خانه  »  دسته‌بندی نشدهوبلاگ   »   8 علت ریزش سقف آپارتمان و سوله

8 علت ریزش سقف آپارتمان و سوله

 • 197 بازدید
 • تاریخ انتشار: 4 ماه پیش
5/5 - (2 امتیاز)

8 علت ریزش سقف آپارتمان و سوله

بسیار نادر است که سقف یک سوله یا آپارتمان بدون اخطار ریزش کند. تقریباً همیشه علائمی برای این مشکل وجود دارد که به متریال، طراحی، عملکرد یا هر 3 اینها وابسته است. شناسایی زودهنگام علائم هشدار‌دهنده جهت جلوگیری از ریزش سقف برای ایمنی همه ساکنان آپارتمان یا کارکنان سوله امری حیاتی است.

 ریزش سقف آپارتمان

یکپارچگی و مقاومت هر یک از عناصر ساختمان برای پایداری نمای آن بسیار مهم است. با این حال، هیچ قسمتی از ساختمان به اندازه سقف در معرض آسیب اموال یا صدمات جانی نیست. یک فونداسیون ضعیف یا پوشش بیرونی در حال تخریب ممکن است برای تعمیر یا تعویض ناخوشایند، نامناسب و یا پرهزینه باشد. اما توجه به آن مهم است؛ زیرا فروریختن سقف ساختمان می‌تواند عواقب به مراتب مخرب‌تری داشته باشد.

در این راهنما، ما به بررسی برخی از این نشانه‌ها می‌پردازیم که نشان می‌دهد سقف آپارتمان یا سوله شما ممکن است در معرض ریزش باشد.

 

 

نشانه های یک سقف آپارتمان یا سوله در حال ریزش :

 

افتادگی یا خم شدن سقف

افتادگی یا خم شدن سقف

یکی از بارزترین نشانه‌های سقف آپارتمان یا سوله آماده ریزش ، افتادگی یا خمیدگی آن است. ساختار سقف به دلیل وزن بیش از حد، تردد پا یا تجمع وزن برف و باران شروع به ضعیف شدن می‌کند. می‌تواند شامل فرورفتن خط سقف در وسط یا تغییر شکلی قابل مشاهده باشد. اگر چنین بی‌نظمی‌هایی را در سقف سوله یا آپارتمان خود مشاهده کردید، نشانه واضحی است که باید فوراً اقدام کنید.

 

 

 

ترک یا شکاف در مصالح که احتمال ریزش سقف آپارتمان را افزایش می‌دهد

ترک یا شکاف در مصالح که احتمال ریزش سقف آپارتمان را افزایش می‌دهد

سطح سقف را به دقت بررسی کنید. ترک، شکاف، شل شدن پیچ‌ها و ایجاد سوراخ یا حفره در متریال سقف‌هایی چون: فلزی، شینگل و تایل می‌تواند نشانه‌ای از ریزش ساختمان سوله یا آپارتمان شما باشد. این مجاری نفوذ می‌توانند به آب اجازه ورود دهند که باعث تضعیف بیشتر ساختار آن می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند منجر به افتادن سقف شود.

 

لکه‌های آب و نشتی

لکه‌های آب و نشتی

لکه‌های آب روی سقف یا دیوارهای ساختمان شما نشان‌دهنده نشتی است. چکه‌های مداوم می‌تواند اجزای ساختاری آن را در طول زمان ضعیف کند و باعث ریزش بالقوه سقف شود. شما نباید نشتی‌ها را نادیده بگیرید، مهم نیست که چقدر کوچک یا به ظاهر بی‌ضرر هستند.

 

سلامت مصالح سقفی بسیار مهم است. اگر علائم فرسودگی مانند شینگل شکننده یا نصف‌شده، زنگ‌زدگی ورق گالوانیزه و امثال آن را مشاهده کردید؛ این علامت می‌تواند برای آپارتمان یا سوله شما هشداری قریب‌الوقوع از ریزش سقف باشد. مصالح سقفی به راحتی از آن جدا نمی‌شوند مگر اینکه خبر از شرایط بدی بدهند. آنها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر عناصر محیطی مقاومت کنند و زمانی که شروع به تخریب می‌کنند، می‌تواند نشانه ای از فروریختن سقف باشد.

 

چه چیزی باعث ریزش سقف آپارتمان یا سوله شما می‌شود؟

 

عدم انسجام و استحکام سقف

عدم انسجام و استحکام سقف

اساس ایمنی هر سازه، یکپارچگی ساختاری آن است. وقتی صحبت از ریزش سقف آپارتمان یا سازه‌های صنعتی می‌شود، چندین فاکتور نقش حیاتی در تحمل وزن و تضمین پایداری آن دارند.

 

 

 

 1. ظرفیت باربری

یکی از عوامل اولیه در ارزیابی ریسک فرو ریختن سقف، ظرفیت تحمل بار سازه سقف است. این ظرفیت در مراحل طراحی و ساخت و ساز با در نظر گرفتن عواملی مانند نوع مصالح به کار رفته، الزامات و آیین‌نامه‌های سازمان نظام مهندسی و کاربری آن تعیین می‌شود. بارگذاری بیش از حد سقف با وزن سنگین، برف بیش از حد، یا ساخت و ساز غیرمجاز می‌تواند ظرفیت آن را کاهش دهد و منجر به ریزش سقف آپارتمان های مسکونی شود.

 

 1. طول عمر و میزان فرسایش

با گذشت زمان، اجزای سقف یک آپارتمان یا سوله ممکن است به دلیل فرسودگی دچار تخریب یا ریزش شود. این امر به ویژه در مورد سقف ساختمان‌های قدیمی بیشتر صادق است. بازرسی منظم برای شناسایی و رسیدگی به مشکلات ساختاری سقف – قبل از اینکه به اندازه کافی شدید شوند و انسجام سقف را به خطر بیندازند – ضروری است.

 

نقش عوامل محیطی و احتمال ریزش سقف آپارتمان

طبیعت غیرقابل پیش‌بینی است و عوامل محیطی مختلفی می‌توانند در فروریختن سقف ساختمان نقش داشته باشند.

 

 1. تجمع برف و باران

تجمع برف و باران

در مناطقی که بارش برف سنگین است، وزن برف انباشته شده روی بام آپارتمان ها می‌تواند باعث ریزش سقف شود. زیرا بار ناشی از برف ممکن است از ظرفیت سقف فراتر رود. در نتیجه منجر به تغییر شکل و در موارد شدید، ریختن سقف می‌شود. بنابراین، برف‌روبی منظم یا تقویت سازه سقف در چنین مناطقی ضروری است.

همچنین پشت‌بام‌هایی که در آن زهکشی مناسبی وجود ندارد، می‌توانند پس از باران‌های شدید، به‌ویژه در مناطق ناهموار، با مشکل آب راکد مواجه شوند. گرفتگی ناودان‌ها همچنین می‌تواند باعث ذخیره آب باران در زیر سقف شود که به رطوبت اجازه می‌دهد تا به طور بالقوه به لایه زیرین یا عرشه نفوذ کند. در همه این موارد طراحی مناسب سقف و بررسی آن لازم است تا از ریزش سقف آپارتمان ها و سوله ها – بخصوص در روزهای بارانی و برفی – جلوگیری کند.

 

 

 

 1. نفوذ آب و ریزش سقف آپارتمان ها

 نفوذ آب و ریزش سقف آپارتمان ها

نشت مداوم و نفوذ آب می‌تواند ساختار سقف را در طول زمان تضعیف کند. این یک مسئله رایج است که نباید دست کم گرفت. سقف‌های چوبی که به طور منظم یا مداوم در معرض آب قرار می‌گیرند، می‌توانند توسط کپک‌ها و باکتری‌ها مورد حمله قرار گیرند که در نهایت باعث تجزیه آنها می‌شود. سقف‌های فلزی، از جمله صفحات خرپایی فلزی، تیرچه‌های میله‌ای و پوشش سقف، می‌توانند به طور مشابه تحت تأثیر زنگ‌زدگی و خوردگی قرار گیرند و ضعیف شوند. آب می‌تواند به طرق مختلف به قاب سقف دسترسی پیدا کند.

بازرسی‌های منظم برای شناسایی و تعمیر سریع نشتی‌های سقف آپارتمان برای جلوگیری از آسیب یا ریزش آن ضروری است.

 

 1. خطر طوفان و کنده شدن سقف

خطر طوفان و کنده شدن سقف

طوفان‌هایی که توسط هواشناسان با سرعت 120 کیلومتر در ساعت – یا تندبادهایی که بین 60 تا 85 کیلومتر در ساعت و بیشتر طبقه‌بندی می‌شوند – می‌توانند باعث کنده شدن یا ریزش سقف خانه ها و آپارتمان ها شوند. بادهای شدید میتوانند شینگل‌ها را پاره کنند و لایه زیرین، عرشه سقف یا مواد ضد آب آن را در معرض آسیب‌های جدی قرار دهند. در بسیاری از مواقع تنها علت ریزش یا کنده شدن سقف، عدم نصب صحیح آن بر پشت بام ها بوده است. پیچ‌ها و واشرها شل شده شرایط را برای تخریب سقف خانه‌ها فراهم می‌کند. پس بسیار مهم است که علاوه بر انتخاب مقاوم‌ترین ورق های سقفی، به نصب صحیح آن‌ها نیز توجه داشته باشید.

 

چنانچه می‌خواهید سقف سوله یا ساختمان شما در برابر سهمگین‌ترین طوفان‌ها مقاومت بسیار بالایی داشته باشد؛ از ورق های سقف یو پی وی سی UPVC استفاده کنید. نصب ورق‌های سقف یو پی وی سی در شرکت سپیدفام وارنا توسط نصابان حرفه‌ای انجام می‌شود. نه تنها این، بلکه مزیت نصب این ورق ها در شرکت وارنا استفاده از پیچ و واشرهای پهن، مقاوم و ضدزنگ است. در نتیجه نه تنها دیگر خبری از کنده ‌شدن یا ریزش سقف خانه‌های شیروانی یا آپارتمان شما نیست بلکه سقف‌تان هیچ گاه دچار خوردگی و زنگ زدگی نیز نمی‌شود. برای اطلاعات بیشتر لطفا با شماره‌های انتهای همین مقاله تماس حاصل نمایید.

 

 

نقش خطای انسانی و سهل انگاری در ریزش سقف آپارتمان

بعضی وقتها سهل‌انگاری نیروی کار یا حتی مالکان نیز می‌تواند مستقیماً به ریزش سقف آپارتمان ها کمک کند. یکی از دلایل ضعیف شدن خرپاها و مشکلات ناشی از آن در ریختن سقف ساختمان ها، آسیب در هنگام حمل و نقل یا نصب ورق ها یا صفحات فلزی است. این مشکل ممکن است تا زمانی که بار بیش از حد بر روی سقف قرار نگیرد پنهان بماند. تحمیل وزن غیرمجاز بر پشت بام، مانند نصب تجهیزات سنگین بدون تقویت ساختمان، می‌تواند به میزان قابل توجهی خطر ریختن سقف را افزایش دهد.

همچنین میانبرها یا شیوه‌های ساخت و ساز ضعیف می‌تواند استحکام سقف را به خطر بیندازد. اگر نصابان بی‌تجربه و غیرحرفه‌ای را استخدام کنید، اغلب این اتفاق می‌افتد. زیرا کل ساختمان‌ را در معرض خطر قرار می‌دهند. بنابراین، کمک گرفتن از تولیدکننده و نصاب معتبر سقف که استانداردهای ساخت و ساز و قوانین ساختمان را رعایت می‌کند، ضروری است.

 

عدم توجه به نگهداری و بازرسی سقف آپارتمان یا سوله

اقدامات پیشگیرانه و بازرسی‌های منظم، کلید شناسایی و رسیدگی به خطرات احتمالی ریزش سقف هستند. اجتناب از تعمیر و نگهداری و بازرسی سقف می‌تواند منجر به تعمیرات گسترده یا در برخی موارد، تعویض کامل سقف شود. بازرسی‌های منظم به شناسایی علائم و مشکلات احتمالی کمک می‌کند. به شما این امکان را می‌دهد تا سقف آپارتمان خود را قبل از نیاز به تعمیرات اساسی از خطر ریزش نجات دهید.

 

 

چگونه مجموعه چند عامل می‌تواند احتمال فرو ریختن سقف ساختمان را افزایش دهد؟

هر یک از مسائل ذکر شده در بالا می‌تواند به خودی خود باعث ضعیف شدن و در نهایت ریزش سقف آپارتمان ها شود. با این حال، در بیشتر موارد، مشکلات جدی نه به دلیل یک عامل، بلکه به دلیل ترکیب دو یا چند مورد از این عوامل به وجود می‌آیند.

به عنوان مثال، یک سازه جدید و کوچک در کنار آپارتمان شما ساخته می‌شود. این سازه در خلاف جهت باد ساختمان اصلی است و سقف بلندتری دارد. در نتیجه هنگام ریزش برف سنگین، وزن آن روی سقف آپارتمان شما قرار می‌گیرد. وزن رانشی برف باعث انحراف تیرهای سقف شده باعث شکل‌گیری یخ در محل تخلیه آب سقف شما می‌شود. سقف ساختمان جدید کنار آپارتمان شما با ذوب شدن برف شروع به ریزش می‌کند. اما آب حاصله به دلیل انحراف تیرچه‌ها و مسدود شدن زهکش‌ها نمی‌تواند از سقف خارج شود.

در نتیجه، انجام تعمیر و نگهداری منظم ضروری است. زیرا می‌تواند مسائل کوچک را قبل از تبدیل شدن به مشکلات بزرگتر آشکار کند. صرفا نسبت دادن یک نقص به قابل مشاهده‌ترین یا محتمل‌ترین علت، می‌تواند سایر عوامل مؤثر ناشناخته را نادیده بگیرد و منجر به مشکلات بعدی از جمله تخریب و ریزش سقف ساختمان‌‌های مسکونی و سوله‌ها شود.

 

 

چه ورقی را برای آپارتمان یا سوله خود انتخاب کنیم تا در برابر ریزش سقف مقاوم باشد؟

 

چه ورقی را برای آپارتمان یا سوله خود انتخاب کنیم تا در برابر ریزش سقف مقاوم باشد؟

از جمله مهمترین مزیت ورق‌های سقف ضدریزش سپیدفام وارنا؛ (اولین تولیدکننده ورق سقف UPVC در ایران) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • وزن سبک و نصب آسان
 • برای انجام بازرسی از سطح سقف، چندین نفر می‌توانند به راحتی روی آن راه روند. همچنین دارای قابلیت تحمل وزن بالای برف و حتی افتادن درختان می‌باشد.
 • مقاوم در برابر خوردگی، ترک، پارگی یا کنده شدن سقف در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی.
 • محافظت از عرشه سقف ناشی از تجمع آب راکد که می‌تواند منجر به کپک، قارچ یا نشتی شود.
 • قیمت خرید ارزان متریال و به صرفه زیرسازی و هزینه بسیار ناچیز نگهداری.

امروز با کارشناسان وارنا تماس بگیرید تا در مورد طراحی بهترین سقف ضدریزش و مقاوم در مناطق مستعد طوفان، برف و باران و … برای آپارتمان‌های مسکونی و سازه‌های صنعتی خود بیشتر بدانید.

 

09115495291

09120465839

09120465837

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =