اولین تولید کننده سقف یو پی وی سی در ایران !

09115495291 - 09120465839- 09120465837

مشاوره با واحد فروش

خانه  »  ورق شینگل Upvc چیست ؟

ورق شینگل Upvc چیست ؟

ورق شینگل Upvc چیست ؟

در این مقاله به بررسی نسل جدید ورق شینگل، که از جنس upvc است می پردازیم و مزایا و معایب این گونه ورق ها رابه صورت مفصل بیان می کنیم، در ادامه تاریخچه‌ای کوتاهی از ورق های شینگل و همچنین به بیان نحوه نصب آن خواهیم پرداخت.پس اگر شما هم به زیبایی سقف بنای خود اهمیت می دهید پیشنهاد میکنم این مطلب را تا انتها دنبال کنید، و صفر تا صد جزئیات ویژگی  این ورق را بدست آورید.

فناوری های نوین ساختمانی در واقع به مجموعه ای از متدها گفته می شود .که به کاربردهای فناوری در صنعت ساخت و ساز پرداخته و با ایجاد فرصت بهتر به بهبود عملکرد پروژه های ساختمانی می انجامد. از موارد مهمی که کاربری و کارایی آها در صنعت ساخت و ساز ثابت شده است می توان به موارد فوق اشاره کرد. استفاده از تکنولوژی های نوین در ساختمان سازی باعث افزایش بهره وری این صنعت به میزان 30 الی 45 درصد شده است. که آمار چشمگیری است. تکنولوژی کمک می کند که کیفیت مصالح و مواد استفاده شده در ساخت و ساز پیش بینی شود. و بهترین ها برای کار مورد استفاده قرار گیرند.

 

 

شینگل Upvc

 

اثر تکنولوژی در صنعت ساختمان :

تکنولوژی نوین و ماشینی درصنعت ساختمان سازی باعث بهبود کیفیت، افزایش سرعت کار، صرفه جویی در هزینه می شود. اثر قابل ملاحظه فعالیت های ساخت و ساز بر جنبه های زیست محیطی، اقتصادی، اجتماعی بر کسی پوشیده نیست. و  فناوری های نوین، پتانسیل کمک به حفاظت از محیط زیست و پیاده سازی توسعه پایدار را نشان می دهد.

بنابراین توجه به بحث توسعه پایدار در هر بخش از پروژه های عمرانی امری منطقی و البته ضروری به نظر می رسد. بسیاری از پروژه های ساختمانی از روش های قدیمی و ناکارآمد برای ساختمان سازی استفاده می شود. با توجه به زلزله خیز بودن کشور، نیاز است با بررسی متریال های جدید مزایا و معایب آنها مورد بررسی قرار گیرند. مدیریت مناسب ساخت و ساز و انتخاب سیستم سقف مناسب با توجه به اقلیم منطقه از جمله راهکارهایی است. که می تواند به صرفه جویی اقتصادی در ساخت و ساز با در نظر گرفتن ایمنی ساختمان کمک شایانی نماید.

 

در سال های اخیر استفاده از سقف های سنگین وزن تیرچه و بلوک در ساختمان سازی در ایران رواج یافته است، بطوریکه حتی در مناطق روستایی نیز اغلب از تیرچه و بلوک برای سقف ساختمان ها استفاده می شود. استفاده از سقف های سبک شیروانی در ساختمان سازی به ویژه در مناطق روستایی کمک شایانی به سبک سازی ساختمان، افزایش ایمنی و بهبود شرایط طراحی معماری ساختمان و صرفه جویی اقتصادی در ساخت آن می تواند، بکند. در سقف های شیروانی می توان از متریال های مختلفی برای زیبا سازی استفاده کرد. محصولات مختلفی برای پوشش های سقفی وجود دارند که بتوان ظاهری جذاب به ساختمان ها بدهند و دوام و ماندگاری بالای نیز داشته باشند.

 

تایل شینگل چیست ؟

تایل های شینگل یکی از متریال های ساختمانی برای پوشش سقف است. که سال هاست به عنوان پوشش سقفی معرفی شده است. و در کشورهای آمریکایی و اروپایی بصورت پوشش روتین استفاده می شود. در تعریفی ساده پوشش های سقف شینگل، صفحات هموار بر روی یک زیرسازی چوبی می باشد. که از متریال های مانند آسفالت، چوب، سنگ، یو پی  وی سی ساخته می شود ورد طرح ها و رنگ های مختلف در اختیار مصرف کنندگان قرار میگیرد. طرح لانه زنبوری  و طرح کمبریج جزء طرح های پرطرفدار این پوشش   است. دلایل متعددی وجود دارد که پوشش های سقفی شینگل جزء انتخاب های کاربران برای پوش سقف است.زیرا پوشش های سقفی دیگری مانند آندوویلا، آندولین، اردواز نیز در کنار این پوشش معرفی شده اند ولی محبوبیت شینگل های سقفی با گذشت زمان تغییری نکرده است و همچنان جزء پوشش های پرطرفدار است.

تاریخچه ورق های شینگل:

شینگل از پر طرفدار ترین و پرمصرف ترین پوشش سقف های شیروانی است، که معماران و متخصصات آمریکایی 17 سال پیش برای اولین بار طراحی کردند و در فاصله زمانی کوتاهی کانادایی ها به صورت گسترده ای شینگل را مورد استفاده قرار دادند و جای سقف های سفالی و روش های سنتی اروپایی ها را گرفت. نا گفته نماند که در سال 1389 شینگل به عنوان برترین پوشش سقف و به بالاترین حجم از فروش و استفاده نسبت به دیگر سقف ها در آمریکا شد.

مزایای ورق شینگل UPVC:

سقف شیبدار شینگل مقاومت بالایی در برابر عوامل طبیعی مخصوصا باد دارد. پوشش های شینگل در برابر باد با سرعت 130 کیلومتر بر ساعت  مقاوم هستند. ولی این عدد با توجه به مناطق جغرافیایی مختلف متفاوت است. پوشش های شینگل مقاومت مطلوبی در مناطق آب و هوایی مختلف دارند. در مناطق گرم با توجه به عایق و تخته osb زیر کار می تواند از ورود گرما به ساختمان جلوگیری کند. و همچنین با بازتاب نور خورشید به خنک نگه داشتن فضای داخل ساختمان کمک می کند و در مناطق سرسیر و پربرف، برف به راحتی از روی آن می لغزد. پوشش های شینگل قابلیت به کارگیری در معماری های مختلف را دارد. و در مقابل صداهای خارجی مقاوم است و از ورود سروصدا به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند. و در مقابل صداهای خارجی مقاوم است و از ورود سروصدا به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند.

تخته های زیرکار  برای نصب پوشش شینگل در 4 کیفیت تولید می شوند که بهتر است .در نصب پوشش های شینگل به کیفیت تخته ها توجه کافی شود. عایق کردن این نوع پوشش بسیار پر اهمیت بوده و این بخش از مراحل نصب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

  •  مقاومت در برابر ضربه و تغییر فرم
  • مقاوم در برابر خوردگی
  • عایق حرارتی مناسب
  • مقاوم در برابر اشعه UV
  • خود خاموش شوندگی
  • پوشش مقاوم
  • دوستدار محیط زیست
  • مقرون به صرفه

معایب ورق های شینگل قدیمی :

یکی از مشکلات تعمیر و نگهداری پوشش شینگل مربوط به خزه و جلبکی است که در اثر رطوبت بر روی آن رشد می کند و رطوبت باعث ترک خوردن پوشش شینگل می شود . در این مرحله از نفوذ آب به زیر سقف باعث خراب شدن زیرسازی می شود و بهتر است قبل از اینکه رطوبت ناشی از نفوذ آب به زیرسازی خسارات هنگفت وارد کند، نسبت به تعمیر آن اقدام کرد.

نسل جدید ورق های شینگل مقاوم و بادوام

یکی از متریال های شینگل، شینگل یو پی وی سی است که مشکل خزه و جلبک را رفع نموده است. شینگل های یو پی وی سی جذب آب و رطوبت ندارد و شرایط برای رشد جلبک مهیا نمی شود. زیرا شرایط رشد میکرو ارگانیسم ها مانند قارچ، جلبک،  خزه نیاز به رطوبت کافی دارد. رشد جلبک در میان خلل و فرج بین دو تایل شینگل اتفاق میافتد و پوششهای شینگل یو پی وی سی به علت نداشتن جذب آب شرایط رشد میکروارگانیستم ها درآن به وجود نمی آید. همچنین چسبندگی سطحی و جذب سطحی در موادی مثل پلی یورتان و یو پی وی سی بسیار پایین است. در واقع شینگل های یو پی وی سی با حل این معضل تعمیر و نگهداری شینگل، سعی در رفع نگرانی استفاده کنندگان از این نوع پوشش سقفی کرده است.

همچنین پوشش سقف شینگل یو پی وی سی علاوه بر موارد فوق دارای ویژگی هایی چون بازدارندگی شعله، خواص عایق الکتریکی ، مقاومت در برابر شرایط جوی، خوردگی ، سایش جزء محصولات با عمر طولانی  هستند. شرکت سپید فام وارنا پیشرو در تولید شینگل های یو پی وی سی می تواند کمک مفیدی به طرفداران این نوع پوشش بکند.

ورق شینگل قهوه ای

 

گواهینامه های ورق شینگل وارنا :

کارخانه سپید فام وارنا با تولید ورق های شینگل با کیفیت توانسته اکثر گواهینامه های کیفیت این صنعت را از نهادهای مربوطه اخذ کند که این گواهینامه ها عبارتند از:

گواهی نامه درجه نرم شوندگی

گواهی نامه آزمون اشتعال پذیری

گواهی نامه عدم انتشار مواد مضر

گواهی نامه ضربه پذیری

گواهی نامه میزان اکسیژن

گواهی نامه مقاومت در برابر مواد شیمیایی

 

انواع متریال سازنده ورق های شینگل:

شینگل از لایه های گوناگونی که شامل مشتقات نفت و سیلیس تشکیل شده است، البته نوع دیگری از ورق های شینگل نیز وجود دارد که هسته آن از ورق گالوانیزه است ، اما نسل جدید این ورق ورق شینگل UPVC است که در طراحی آن به نکاتی مانند ایزولاسیون در مقابل تغییرات دما، انعکاس نور خورشید، انعطاف‌پذیری در برابر ضربه، مقاومت در مقابل وزش بادهای شدید و شکل‌گیری به فرم‌های گوناگون سطوح شیب‌دار و دلخواه توجه ویژه تری شده است.

 

عکس نحوه نصب ورق شینگل

نحوه زیر سازی ورق شینگل:

تمامی سقف های شیبدار از دو بخش اصلي زيرسازي و نصب ورق  تشکيل مي شوند.که برای زیر سازی بیشتر از مصالحی همچون سنگ، چوب، فلز، پلاستیک، سیمان و مصالح کامپوزیتی استفاده می شود.

اجراي زيرسازي مورد نياز محاسبه دقیق محل اصلی خرپاها و درصد شیب مورد نیاز است که با توجه به متراژ سطح پروژه و سمت شيب آن ميتوان نقاط ستوني را جهت اجراي خرپاها مشخص کرد . خرپايي در صورت بکارگيري پروفيل هاي 40 * 80 به صورت طولي ميتواند تا 3.8 متر فاصله داشته باشد و یا پروفيل هاي 30 * 60 با فواصل 70 الي 80 سانتي متر استفاده نمود که این افزایش فاصله بستگی به سازه دارد چون افزايش بيش از حد آن موجب ايجاد موج شده و از استقامت ايستايي آن می کاهد.

نصب ورق های چوبی osb:

در ابتدا باید صفحات چوبی مخصوص با نام OSB بر روی زیرسازی فلزی نصب شود. سپس بر روی آن از یک لایه آب بند یا ایزوگام استفاده می شود. پس از آن پوشش عایق رطوبتی پس از مرحله زیر سازی نصب شده و پس از آن پوشش سقف شینگل به دلیل شکل مستطیل و تخت و مسطح بودن آن را از پایین به سمت بالا گذاشته می شود و با استفاده از میخ های مخصوص نصب می شود.

 

اجرای چوب کشی:

بعد آماده سازی صفحات نوبت به اجرای چوب کشی می رسد در این مرحله چوب های چهار تراش را با فاصله هایی  به اندازه ۵۰ سانتی متر و به صورت افقی به وسیله پیچ که با سر مته دار هستند و به اصطلاح به انها پیچ های سرمته گفته می شود، به چهارچوب های فلزی نصب می کنیم.

یکی از نکاتی که باید در نحوه قرارگیری و چیدمان چوپ کشی مورد توجه قرارداد طول تخته های osb می باشد،که نسبت به طول آنها تعداد چوب های چهار تراش معین می شود، که این میزان با توجه به تخته های رایج که ابعاد آن ۲/۴۴ در۱/۲۲ سانتی متر است، می توان این فاصله ها را ۴۰ الی۵۰ سانتی متر در نظر گرفت تا به طور مناسب تمام سطح زیر تخته osb و لبه ها  پوشانده شود.

عایق بندی زیر ورق شینگل

حال در این مرحله نوبت به عایق بندی سطح زیر سازی شینگل می‌رسد که آن را عایق پلی استر پوشش می دهیم .

این عایق ها را به صورت افقی و با لحاظ کردن ۱۵ سانتی متر اورلب به ترتیب از قسمت زیرین شیب شروع کرده و به قسمت بالای شیب می‌رسانیم.

از میخ های استاپ یا میخ شینگل می توانیم برای اتصال عایق به تخته osb استفاده نمود.

اجرای سایدفلاشینگ

پس از عایق بندی اصولی سطح زیر کار ورق های شینگل نوبت به اجرای سایدفلاشینگ ها می باشد،به گونه ای که تمام لایه های بیرونی تخته های osb عایق ما را پوشش دهد.اجرای سایدفلاشینگ ها باعث زیبایی در محور کناری سازه شده و همچنین از تماس هوای آزاد و رطوبت با سطح زیرسازی جلوگیری می کنند.

نصب ورق شینگل

در گام آخر نوبت به نصب و اجرای ورق نام برده  می رسد. در مرحله اول باید یه ردیف ورق شینگل را به صورت برعکس نصب کنیم و بادقت به چاک لاین آنها ادامه ورق ها را نصب کنیم .

در نصب این ورق باید حداقل از شش عدد میخ شینگل در جای مخصوص استفاده نمود، همچنین برای جلوگیری از برهم ریختگی تراز  باید دقت شود خط تراز هر ورق بر روی یکدیگر قرارگیرند.

 

ابعاد ورق شینگل

ابعاد سقف شیبدار شینگل:

این ورق ها بسته به نوع آنها دارای ابعاد مختلف می باشند، که هنگام تهیه باید به آن دقت نمود تا با ابعاد سقف سازه شما منطبق باشد.

به طور مثال به بیان ابعاد چند نوع از این ورق می‌ پردازیم :

نوع ورق ایرانی به ازای هر ۷ورق یک متر را پوشش می دهد .ابعاد شینگل دو لایه ۱۰۰در۳۴  سانتی متر و ابعاد شینگل دارگون ۱۰۰در۳۱ سانتی متر می باشد.

قیمت روز ورق شینگل:

ما در کارخانه سپید فام وارنا با تولید با کیفیت ترین و به روز ترین ورق های شیروانی شینگل در خدمت شما عزیزان می باشیم، متاسفانه به دلیل نوسانات بازار و همچنین ثابت نبودن قیمت ها قادر به ارائه جدول قیمت در این صفحه نیستیم . ولی شما می توانید به مراجعه به صفحه استعلام قیمت از همکاران فروش ما قیمت به روز این ورق را جویا شوید.

 

نوع ورق قیمت به ریال
 گالوانیزه 0
 شینگل UPVC 0

شما می توانید در سراسر کشور ورق های شینگل سپید فام وارنا را تهیه کنید، شما می توانید با ثبت سفارش ورق شینگل تبریز، ورق شینگل اصفهان، ورق شینگل در کرج، را خریداری نمایید.

مشخصات فنی ورق شینگل UPVC:

در عکس زیر مشخصات فنی این ورق UPVC  به جزئیات آمده است :

 

 

مشخصات ورق شینگل
pu – upvc جنس لایه
دولایه تعداد لایه
32 cm عرض غیر مفید
106 cm طول
  هر 7 تایل یک متر مربع را پوشش می دهد میزان پوشش دهی
1.7 mm – 2 mm ضخامت
1.7 mm – 5 mm ضخامت
درجه 20 -30 حداقل شیب مجاز

رنگ بندی ورق شینگل UPVC:

در ادامه به بیان رنگبندی این ورق های می پردازیم در کارخانه پلی روف اریکا ورقها در رنگهای گوناگونی تولید می شود که در
عکس زیر می توانید آنها را مشاهده کنید.

عکس رنگ بندی ورق شینگل شیروانی upvc