سقف های مسطح

مزايا و معايب سقف های مسطح و شيبدار

سقف های مسطح

سقف های مسطح و شيبدار هر دو به صورت مكرر در سازه های مدرن مورد استفاده قرار می گیرند. اما بهتر است که قبل از انتخاب بین سقف مسطح و يا شيبدار، از مزايا و معايب هر دو سقف آگاه شويد. در این مقاله قصد داریم برتری ها و مزایای هر کدام از این دو نوع را نسبت به یکدیگر بررسی کنیم.

برتری های سقف های مسطح نسبت به سقف شيبدار

روند ساخت و اجرای سقف های مسطح ساده است، به همین خاطر، براي زمين بازي، باغ يا فضاهای استراحتی و تفريحی، سقف های مسطح کاربردی تر هستند. با وجود اينكه هزينه ی اوليه سقف های مسطح از سقف های شيبدار بيشتر است، اما ساخت سقف های مسطح ساده تر بوده و همچنين بيشتر از سقف شيبدار در مقابل آتش و وزش باد دوام خواهند داشت.
در مورد مصالح مورد نياز برای ساخت سقف و همچنين در مورد عايق كاری، سقف مسطح، به مصالح كمتری نياز دارد.

معايب استفاده از سقف مسطح نسبت به سقف شيبدار

سقف های مسطح، هميشه نسبت به سقف های شيبدار برتری ندارند، در ادامه برخی از معايب آنها را نيز بيان خواهيم كرد:

استفاده از سقف های مسطح در بخش های بزرگتر، بدون استفاده از ستون، به دليل نوسانات درجه حرارت دما، ممكن است منجر به ايجاد ترك در آنها شود. از طرفي سقف های مسطح در مواقع بارش سنگين باران و برف، ناسازگار هستند. يافتن و تعمير بخش نشت كننده در اين نوع سقف ها دشوار است. همچنين هزينه های اوليه سقف های مسطح از سقف شيبدار بيشتر است.
از طرفی بار مرده نيز در سقف های مسطح نسبت به سقف های شيبدار به طور قابل ملاحظه ای بيشتر است.
در نواحی که شاهد بارش سنگين باران و برف هستيم، سقف های شيبدار كاربردي تر هستند. اين نوع سقف باعث می شود که برف و باران به واسطه ناودان یا لبه های بام بر روی زمین بریزد و نياز به برف روبی نباشد. از طرفی سقف های شیبدار نسبت به سقف های صاف به تعمیر و نگهداری کمتری احتیاج دارند و مراحل نصب و اجراي آنها مقرون به صرفه تر است.

ورق های یو پی وی سی ذوزنقه ای پلی روف وارنا، به دلیل قابلیت هایی چون دوام و ماندگاری بالا، قابلیت خود خاموش شوندگی، عایق صوتی و حرارتی و … برای کاربرد های سقف شیبدار و ورق های یو پی وی سی صاف پلی روف وارنا برای کاربرد های سقف مسطح، بسیار مناسب هستند.

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *