دیوار پوش فلزي

۵ مورد از بهترين مواد مورد استفاده برای انواع دیوار پوش

دیوار پوش فلزي

دیوار پوش بخش خارجي يك سازه است كه در ظاهر آن تاثير زیادی دارد. همچنين گاهي به عنوان لايه ی محافظتی برای ديوارهای خارجی محسوب مي شود. مواد مختلفی كه برای پوشش ها مورد استفاده قرار می گيرند، شامل بتن، فلز، چوب، وينیل و مواد كامپوزيت است. اين مواد مي تواند به صورت پانل و يا تايل طراحی شوند.
بايد به خاطر داشت كه ديوار پوش بخش اضافي ساختمان محسوب نمي شود و از تماميت بنا جدا نيست. در ادامه انواع جنس پوشش ساختمان را معرفی می كنيم.

۱. فلز

در دیوار پوش فلزي، فلزهايي مثل آلومينيوم و مس  ديده مي شوند. براي نصب ديوارپوش فلزی، ابتدا به منظور جلوگيری از خوردگی و زنگ زدگی، بايد فلز مورد نظر روكش شود. اين روكش ها ممكن است باعث گران شدن ديوار پوش فلزی بشوند. لايه های نازكی از فلز توسط جوش يا يك پيچ به بخش زيرساز داخلي متصل است.
پوشش های فلزی، در شرایط آب و هوایی متفاوت، مقاوم هستند، اما هزینه های تعمیر و نگهداری آن ها به دلیل مسائلی چون خوردگی و زنگ زدگی، نسب به ورق های یو پی وی سی، بالاست. از طرفی شکل ظاهری آن نیز در گذر زمان قابل تغییر است.

۲. بتن

پوشش های بتنی در قالب پانل در دسترس هستند. اين پانل ها مي توانند نصب شوند و سپس پوشش بتني روي آنها قرار گيرد. اين نوع پوشش ها مي توانند به صورت نمايی از سنگ، آجر و يا كاشی طراحی شوند. از معایب آنها می توان به وزن بالا و عایق نبودن آن اشاره کرد.

۳. چوب

چوب یکی از موادی است که به دلیل ظاهر زیبا و منحصر به فردی که دارد، کاربرد آن در ساخت و ساز بناها بسیار مشاهده می شود. نمای چوبی همواره با نوستالژی های دروران قدیم و خانه های جنگلی همراه است، به همین خاطر طرفداران آن همیشه وجود دارند. با این حال از معایب آن می توان تغییر شکل ظاهری در گذر زمان، اشتعال پذیری بالا ، دفرم شدن چوب، خمیدگی و تاثیر بالای رطوبت را بیان کرد.

۴. مونولیتیک

این نوع دیوار پوش با استفاده از ورق های سیمان یا گچ، شکل می گیرد که در انواع رنگ ها و بافت ها در دسترس هستند. مونولیتیک ایزوله ی ضعیفی محسوب می شود از این رو برای استفاده در هوای گرم تر مناسب است، جایی که عایق حرارتی، عامل مهمی برای پوشش ها محسوب نشود.

۵. پوشش های یو پی وی سی

این نوع پوشش ها در انواع طرح ها، شکل ها و رنگ ها در بازار عرضه می شوند. یو پی وی سی در عین استحکام و مقاومت بالا از وزن کمی برخوردار است و نصب آن بسیار آسان صورت می گیرد. این نوع پوشش به دلیل امکان ایجاد فاصله یک متری برای پرلین ها، هزینه های زیر سازی را به حداقل می رساند، همچنین به دلیل اینکه عایق صوتی و حرارتی است، نیاز به عایق کاری را نیز بر طرف می کند از طرفی دارای قابلیت خود خاموش شوندگی است، از این رو نسبت به موادی همچون چوب، برتری دارد.

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *