ورق آزبست سیمانی

بررسی ورق آزبست سیمانی

ورق آزبست سیمانی

آزبست یا پنبه کوهی نام نوعی از کانی الیافی است که به علت مقاومت بالا در برابر گرما و آتش به پنبه نسوز معروف است. این ماده در لوله های آزبست سیمانی، ناودانی و ورق آزبست سیمانی، لباس های نسوز، عایق های الکتریکی، کفشک های ترمز و …. استفاده می شود.

این ماده دارای تاب زیاد، خاصیت خم شوندگی مناسب، مقاومت در برابر گرما، جریان الکتریسیته و قلیایی ها است، اما در برابر اسیدها مقاومت کمی دارد.

اگر چه سرطان زایی پنبه کوهی اثبات شده است و استفاده از ماسک برای کارگرانی که با آن ها کار می کنند ضروری است و حتی در برخی از کشور ها کاربرد آن در بیشتر موارد ممنوع است، ولی مصرف این ماده در فرآورده های پنبه کوهی – سیمان هنوز در اغلب کشور ها ادامه دارد. مصرف آزبست از سال ۱۹۸۰ در کشور های صنعتی به شدت کاهش یافت. در سال ۱۹۹۶ در فرانسه به علت آلودگی زیست محیطی ناشی از آزبست استفاده از این ماده قدغن شد.

آزبست چسبندگی خوبی با سیمان دارد از این رو برای تولید ورق ها، لوله ها و … آن را با سیمان ترکیب می کنند.

وزن مخصوص ورق آزبست سیمانی ۱.۶ تا ۱.۸ گرم بر سانتی متر مکعب است. نفوذ آب در این محصول بسیار کم، ضریب هدایت حرارتی آن کم و هدایت الکتریکی آن ناچیز است.

ورق آزبست سیمانی به دو صورت ورق های بزرگ موجدار و قطعات صاف با ابعاد کم (آردواز) برای پوشش بام استفاده می شود.

برخی از مهم ترین دلایل کنار گذاشته شدن ورق های آزبست سیمانی :

  • وزن زیاد
  • مقامت پایین در برابر ضربه
  • مقاومت پایین در برابر خوردگی
  • تنوع رنگی کم
  • زمان بر بودن نصب و هزینه نصب بالا
  • رویش جلبک
  • مشکلات زیست محیطی

 

شرکت پلی روف وارنا با بررسی ورق های موجود در بازار و در نظر گرفتن معایب آنها شروع به تولید نسل جدیدی از پوشش های بام کرد که هیچ یک از معایب یاد شده را ندارد.

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *