سقف های شیبدار

اجرای سقف های شیبدار

سقف های شیبدار

همان طور که در مقاله قبلی بیان شد، پوشش سقف های شیبدار اغلب روی خرپا قرار می گیرد و خرپاها فلزی یا چوبی هستند. در برخی از موارد پوشش سقف های شیبدار روی سقف های بتنی یا طاق ضربی نیز قرار داده می شوند. در ادامه توضیحاتی در مورد روش اجرای هر کدام از انواع سازه های سقف شیبدار داده می شود:
خرپای فلزی
خرپای فلزی پس از ساخت باید رنگ آمیزی شود، همچنین باید دقت کرد که پرلین ها در یک شیب و در یک صفحه قرار گیرند. فاصله پرلین ها باید متناسب با ابعاد ورق های پوشش بام باشد. سقف هایی که با خرپای فلزی اجرا شده اند باید خرپاها حداقل در یک طرف به طور کامل به کلاف بتن آرمه بسته شوند، برای این کار پیچ هایی از قبل داخل کلاف بتنی قرار داده می شود.
خرپای چوبی
چوب خرپاهای چوبی باید حداکثر دارای ۱۹ درصد رطوبت باشند. در نقاط اتصال خرپای چوبی میخ کردن ساده این اضلاع به یکدیگر کافی نمی باشد و باید در نقطه اتصال با پیچ و مهره و یا اسکوپ های فولادی محکم به یکدیگر بسته شوند. سطوحی از خرپای چوبی که با مصالح بنایی در تماس است، باید برای محافظت در مقابل رطوبت با قیر، قطران یا مواد مناسب دیگر عایق کاری شود. همچنین باید امکان تهویه در خرپاهای چوبی مهیا شود تا از ایجاد قارچ و سایر آفات چوب جلوگیری شود .
طاق ضربی
ابتدا اعضای کوچک واسطه مانند ناودانی، تیرآهن و قوطی را آماده کرده و روی تیرآهن های سقف ضربی جوش می دهند و سپس پرلین ها را روی قطعات واسط قرار داده و پوشش را اجرا می کنند.
سقف های بتن آرمه شیبدار
در صورتی که سازه سقف شیبدار بتن آرمه باشد، اغلب در هنگام بتن ریزی گوه های چوبی به شکل هرم ناقص در نقاط مشخص در دال سقف قرار می دهند تا بتوان پروفیل های آهنی را به گو ه ها متصل و پوشش شیبدار را اجرا کرد.

پوشش های سقف پلی روف وارنا قابلیت اجرا بر روی انواع سازه های سقف شیبدار را دارند.

در مقاله بعد در مورد انواع پوشش های سقف و نکات اجرایی آنها بحث خواهیم کرد.

Print Friendly, PDF & Email
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *